Zaskoczenie (razy iks)

Ten post miał powstać w zeszłym tygodniu. Nie powstał. Miał być o stricte o Linuksie. Nie będzie. Kilka zupełnie różnych rzeczy mnie ostatnio zaskoczyło i o tym właśnie będzie.Największe zaskoczenie sprawili mi łódzcy drogowcy. Pomyślisz sobie, że znowu będzie narzekanie a tu nie! Nic z tego! Ale po koleji. Do pracy jadę między innymi ulicą Traktorową. Od jej remontu, jakieś 3 lata temu, jechało się nią dość sprawnie i właściwie bez większych zatorów (to jedna z dwóch arterii wyjazdowych z Teofilowa w stronę centrum i ten brak zatorów właściwie zaskakiwał). Jakieś 2 tygodnie temu jadąc do pracy zauważyłem silną ekipę drogowców, kombinujących coś na pasie obok. „No to będzie nieźle” pomyślałem sobie i zacząłem się zastanawiać co też będą wyczyniać na bądź co bądź niedawno remontowanej jezdni (o wymyślaniu nowej, w miarę szybkiej trasy do pracy nie wspomnę). Już wracając do pracy dowiedziałem się co wymyślili. Cały pas jezdni został pozbawiony asfaltu. Z jednej strony byłem pełen podziwu dla tempa pracy, z drugiej strony tempo jazdy na tym wygolonym odcinku (jakieś 800 metrów) spadło dziesięciokrotnie. Przez następne parę dni nie było ani drogowców, ani wahadłowego ruchu ot jedynie wracając jechałem wolniej niż zwykle. W zeszłym tygodniu wracając wieczorem do domu zauważyłem zbierające się ekipy drogowców po lewej stronie drogi (czyli tej gdzie jeszcze był asfalt). Raptem dwa auta i paru ludzi w odblaskowych kamizelkach. Jakież było moje zdziwienie gdy następnego dnia stwierdziłem, że asfaltu nie ma już w ogóle. Oba pasy były po prostu nagie. Żadnych maszyn, żadnych drogowców i żadnych (pomijając jakość „nawierzchni”) utrudnień w ruchu! Dalej jeździłem ul. Traktorową bo dalej była to najszybsza trasa przejazdu do/z pracy. Dziś, dojeżdżając do felernego odcinka, szykowałem się już na otrzęsiny serwowane mi przez wysłużoną Toyotę. Zamiast tego jednak zobaczyłem równo ułożony asfalt! Nawet łączenie do tych niezerwanych kawałków porządnie zrobione bez jakichś garbów/dołków itp Normalnie szok! Jednak daje się przeprowadzić remont nawierzchni bez jakiegoś specjalnego zakłócania ruchu!! Dziękuję Wam łódzcy drogowcy! Tak trzymać!!

Drugie zaskoczenie nie jest już takie miłe. Moja maszynka (serwująca m.in. te strony) o wdzięcznej nazwie Coruscant poinformowała mnie, że jeden z dysków sypie błędami. Rzut oka na komunikaty i wiedziałem, że jest źle. Próbowałem podratować nieco sytuację ale bez efektu. Póki co Korek (tak go zdrobniale nazwał jeden z moich przyjaciół) dycha ale najbliższego restartu to już nie przeżyje (i tu się pochwalę, że od ostatniego jego restartu minęło ponad 400 dni). Maszyna jest już zdrowo przestarzała (Pentium III @ 500MHz) i czasem już niedomagała wydajnościowo jednak rolę serwera WWW, poczty i paru mniej lub bardziej prywatnych pierdółek spełniała znakomicie przez ostatnich 5 czy 6 lat. Z półtora roku temu padł jeden z dysków a dziś zaczyna padać drugi. Po jakichś 4 latach ciągłej pracy. Niby nie powinno dziwić ale jednak…. Jedyna dobra strona tej awarii to taka, że być może Korek powstanie z popiołów i będzie ciut szybszy i nowocześniejszy (z naciskiem na „być może” niestety)

Jak już jesteśmy przy tych złych to zaskoczeniem była dla mnie również śmierć Jana Machulskiego. A jeszcze 3 tygodnie temu (no, może 4) widziałem go w Empiku… Chyba nie ma się co rozwodzić nad tym jak dobrym był aktorem bo jest to oczywista oczywistość. Myślę, że, jako jeden z niewielu polskich aktorów, zasłużył sobie na Oscara za całokształt twórczości. Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Dla polskiego kina też.

Zostały jeszcze takie zeszłotygodniowe drobiazgi w postaci 64-bitowej wersji (beta co prawda ale zawsze) Adobe Flash Playera. Zabawne ale pokazał się on tylko pod Linuksa i Mac OS-a (z drugiej strony co się dziwić skoro 64-bitowe Windowsy to nadal ciekawostka bardziej niż system). Nie przepadam za flashem i dlatego używam Firefoksowej wtyczki FlashBlock. Niestety wszystkie filmiki z gier konsolowych są właśnie w tym formacie. Korzystanie z atrapy w postaci 32-bitowej wersji i specjalnej wtyczki było bardziej loterią niż czymkolwiek innym (flash raz się odpalał a raz nie; nawet nie było wiadomo czemu). Zainstalowałem tą wersję beta i… no żeby wszystkie bety były tak stabilne!

Kolejny „drobiazg” to wersja beta binarnych (tzw closed-source) sterowników graficznych NVidii. Z powodów filozoficznych nie przepadam za czymś co nie jest open-source a na codzień z uśmiechem na twarzy korzystam m.in. z tych sterowników (po to by cieszyć oczy przezroczystością okienek i innymi „słodkościami dla oczu”(*)  oferowanymi przez Compiz Fusion). Cechą szczególną akurat tej bety jest VDPAU. Skrót dziwny ale daje Linuksom to co Windowsy mają od wiek wieków. Wspomaganie odtwarzania multimediów przez procesor karty graficznej. Co więcej, po wypuszczeniu produkcyjnej wersji tych sterowników, NVidia obiecała przekazać wszelkie łatki/patche/poprawki dwóm największym projektom mulitmedialnym w świecie Open Source (ffmpeg i mplayer). Drobiazg ale cieszy.

Ot i tyle tych zaskoczeń. Jak na 7 dni to chyba aż nadto… ;o)

* – kiepska próba przetłumaczenia zwrotu eye-candy

 1. birou

  Stary!

  Fajnie że nie nadużywasz apostrofów, ale najwyraźniej masz nadmiar myślników. O ile „MacOS-a” ma sens bo MacOS to skrót, to „Flash Player-a” niestety nie ma już sensu. Po prostu: „Flash Playera”. Myślnik tylko przy skrótach, apostrof przy niemych samogłoskach na końcu, resztę odmieniamy jak normalne polskie słowa.

 2. Dzięki Birou!
  Błędy poprawiłem. Szczerze mówiąc jak przeczytałem przed chwilą akapit o flash-u to mi ręce opadły. To chyba przez jakąś podprogową sugestię emitowaną przez zwrot „64-bitowej” w pierwszym zdaniu =o))
  Swoją drogą… czemu „Stary” ?? ;o)

  (ło matko! Tu jednak zglądają żywi ludzie! A nie tylko search-boty =o)

 3. Ja jestem prawie że search-botem który wchodzi i przeszukuje więc się nie liczę ;-).

  P.S. A korkowi udało się nie tylko przeżyć tranformację, ale powiedział bym nawet, że teraz działa wyraźnie lepiej.

 4. Szczerze mówiąc, sam jestem ciut zdziwiony tym faktem. Ponad dwa razy więcej bogomipsów robi swoje a i pamięci dostał trochę więcej. Zastanawiam się tylko, czy skorzystanie z LVM-a było dobrym pomysłem. LVM-a jeszcze nie reanimowałem…

  Tym przeszukiwaniem to się chyba nie zmęczysz (a i efekty będą mizerne… postów z 2008 roku jest pewnie jeden na miesiąc ;o)

Leave a Reply